♥ Ferulinsav - A szuper antioxidáns
Ferulinsav: a természetes szuper-antioxidáns
A ferulinsavról méltatlanul kevés szó esik, sokan pedig nem is tudják, hogy milyen jó hatással van a bőrre.
A ferulinsav olyan növények sejtfalában található, mint a búza, rizs, földimogyoró, narancs és alma. Úgy tűnik, hogy különösen bőséges a kávéban és az amarántban (a név a görögből származik, „aki nem hervad el”, feltehetően az összes ferulinsav eredményeként).
Egy 2002-es japán tanulmány szerint ez egy antioxidáns, amely képes megkeresni és elpusztítani többféle szabad gyököt – „szuperoxidot”, „hidroxilgyököt” és „nitrogén-oxidot”.
Egy 2004-es olasz tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a ferulinsav erősebb antioxidáns, mint az alfa-tokoferol
(E-vitamin), a béta-karotin és az aszkorbinsav (C-vitamin).
A ferulinsav a természetben, a növényekben szabad savként vagy észterként főleg magvakban, levelekben és kéregben fordul elő.
A ferulinsav erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek küzdenek a reaktív oxigénfajták (ROS) ellen, helyreállítva a DNS-károsodásokat. Depigmentáló hatása abból ered, hogy a tirozináz nem kompetitív inhibitoraként működik.
A ferulinsav fő indikációja a fotóöregedés, melasma, akne és rosacea esetén.
Képes csökkenteni a fotóöregedés jeleit, például a finom ráncokat, elősegíti a bőr egyenletes tónusát a hiperpigmentáció csökkentésével, és visszaadja a bőr természetes fényét a sejtcsere serkentésével. Használatával javul a bőr általános textúrája, és fokozza a bőr hidratációját azáltal, hogy növeli a bőr ceramidok szintjét, hogy megakadályozza a vízvesztést.
A ferulinsav jól ismert fényvédő tulajdonságairól: csökkenti az UVA és UVB fény okozta károsodást. Ez azt jelenti, hogy véd a fényöregedéstől és a leégéstől egyaránt.
CERAMIDOK
A ceramidok olyan lipidek, amelyek körülveszik a bőrsejteket, így erősítik a bőr védőgátját, növelik a bőr rugalmasságát,
segítenek megőrizni a nedvességtartalmát és védik a bőrt a káros külső környezeti tényezőktől. A bőr védőrétegének 50%-át ceramidok teszik ki, nagyban meghatározzák, milyen állapotban van bőrünk, és ezáltal azt is, hogy milyen a megjelenésünk. A ceramidok a barrier erősítése révén támogatják a bőr vízmegtartó képességét és biztosítják a kiegyensúlyozott működését.
Ha nincs megfelelő mennyiségű ceramid a bőrben, szárazzá, irritálttá, viszketővé válhat, sőt hiányuk hozzájárul az ekcéma és psoriazis tüneteinek súlyosbodásához. A bőr védőrétege gyengébbé válik, így nem tud ellenállni a káros környezeti hatásoknak, ami gyorsabb és intenzívebb ráncképződéshez vezethet. A ceramidok termelése a kor előrehaladtával jelentősen csökken, de emellett csökkenti a mennyiségét minden olyan tényező, ami megfosztja a bőrt a természetes lipidrétegétől: a hideg, száraz levegő, a meleg víz és különféle szárító hatású kémiai anyagok (pl.szappanok).
A ferulinsav a rosaceás és aknés bőrállapot esetén csökkentheti a faggyútermelést, javíthatja az akné gyógyulása után keletkező hegek megjelenését és csökkentheti a pórusok méretét.
Fényvédő hatás:
A ferulinsav és észterei, mint a kémiai fényvédő szerek, fenil-2-propén szerkezetűek, ami azt jelenti, hogy a benzolgyűrűn van egy vinilcsoport, amely erősen elnyeli az UV-fényt. Ezzel az abszorpcióval a stabilizált fenoxi gyök képződik, majd később cisz-transz-izomerizáció (más néven geometriai izoméria vagy konfigurációs izoméria) megy végbe. Ezzel a hatásmóddal a kéregben, a levelekben és a magvakban található ferulinsav megvédi a növényt a napfény káros sugaraitól. A ferulinsav és észterei 280 nm-en és 340 nm-en mutatnak maximális UV-abszorpciót. 0,2-0,5%-os ferulinsav hozzáadásával 3-5-ös fényvédő faktor érhető el.
Antioxidáns hatás:
A ferulinsav képes meggátolni az oxigén és az UV sugárzás által kiváltott szabadgyökök kialakulását. Minden reaktív Lx vagy LOOx gyök (lipoperoxil gyök), amely kapcsolatba kerülhet egy ferulinsav molekulával, elvonja a hidrogénatomot a ferulinsav fenolcsoportjából.
Fenoxigyök (szabadgyök - a ráncok egyik legfőbb okozója, antioxidánsokkal tudjuk megakadályozni, semlegesíteni) keletkezik, amely nagy rezonanciastabilizációt mutat. Ezért a ferulasav antioxidánsként használható a kozmetikumokban és az élelmiszerekben. A ferulinsav és az aminosavak vagy dipeptidek szinergikus antioxidáns hatású keverékeket alkotnak a telítetlen zsírsavak és mindenféle zsír peroxidációja ellen.
Gyulladáscsökkentő hatékonyság:
Számos gyulladásgátló szer hatása a gyúlékony reakciók közvetítőire gyakorolt hatásán alapul. Az oxigéngyökök ezekhez a közvetítőkhöz tartoznak. A ferulinsav gyulladáscsökkentő hatékonysága az antioxidáns hatásán alapul. A ferulinsav képes beavatkozni az aknés és zsíros bőrért felelős ciklusokba.
Ferulinsav és C-vitamin
A ferulinsav gyakran megtalálható a C-vitamint tartalmazó termékekben, amelyek fényvédő tulajdonságokkal is rendelkeznek. Kutatások kimutatták, hogy ezek fokozzák egymás hatékonyságát.
Ferulinsav hiperpigmentációra
Fényvédő antioxidánsként a ferulinsav segít megelőzni a napfény okozta hiperpigmentációt. De kezelheti a meglévő hiperpigmentációt is: gátolja a tirozináz aktivitást , egy olyan enzimet, amely kulcsszerepet játszik a melanin termelésében.
A tirozináz aktivitásának elnyomásával a ferulinsav elősegíti a napfényből eredő hiperpigmentáció, a pattanások és számos egyéb ok megelőzését és csökkentését.
A ferulinsav előnyei
Összességében tehát elmondható, hogy napi bőrápolásban is rendkívül értékes a ferulinsav, mivel a következő előnyökkel jár:
- fényvédő hatás
- antioxidáns hatás
- gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatás
- hiperpigmentáció csökkentése
Ferulinsav tartalmú arcápolóink:
Fito-C Raspberry Cleansing Milk
Fito-C Vitamin C Liposomes Serum
Fito-C Collagen + Elastin Vegan Polipeptides Serum
Hírlevél